Edebiyatımızda Cuğolu aşıkların beşincisi olarak bilinen Nebi Efkari  (1866-1915) ve Çankırı’da yaşadığı bilinen Efkari adlı bir aşık daha bulunmaktadır. Ardanuçlu Efkari, Efkari mahlaslı şairler arasında en tanınmış olanıdır.
1900-1980. Ardanuç’un Basa (şimdiki adı Yolüstü) köyünde doğdu. Babasının adı Pehlivan Yusuf,  asıl adı Adem Şentürk’tür. [1]Bir süre med­resede okudu.  Dinî tasavvufî bilgilerini medresede elde etti.  10 yaşlarında, Merzifon’a yerleşerek,  büyük kardeşleri ve amcalarının yanında yatılı okula gitti.[2]

Aşık Efkari, aşıklık geleneğine küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. Kurtuluş Savaşı boyunca askerlik yaptı ve savaşa katıldı. 7 yıl 9 ay askerlik yapmış olan Efkari,  . Kazım Karabekir’in komuta ettiği birliklerde ve doğu cephesindeki muharebelere katıldı. Kurtuluş Savaşı boyunca savaş cephelerinde Mareşal Fevzi Çakmak’ın postası ve şifreci olarak görev yaptı.[3] O yıllarda......Ardanuçlu Efkari, 1900-1980.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.