AHMET EFLAKİ
 
13.Yüzyıl sonları ile 14. Yüzyıl ilk yarısında yaşamış olan doğum ve ölüm  tarihleri, tam olarak bilinmeyen, Menakıb'ul Arifin adlı eseri ile tanınmış olan büyük mutasavvıflardandır. [1] Doğum tarihi tam olarak bilinmediği halde ölüm tarihi kaynaklara göre 1360 olarak kaydedilmektedir. Ölüm tarihinden hareketle doğum tarihinin 1290- 1291 yıllarında olabileceğine dair tahminler de bulunmaktadır. 
Asıl adı Ahmet olan müellif tam olarak Ahmet Eflaki el Arifi adıyla anılır olmuştur. Daha çok Eflaki adıyla tanınmış olan yazarın Arif adı Mevlana’nın oğlu Ulu Arif Çelebi’ye intisap etmesinden gelmektedir. [2] Tüm kaynakların hiç birinde ailesi, doğum yeri, konusunda bir bilgi bulunmamaktadır.


Doğum yerinin neresi olduğuna dair kaynaklarda belli bir yer belirtilmemiş olsa da Harezm  Altınorda Hanlığı Sahasında yetişip, Saraylarda eğitim gördüğü ve Konya'ya geldiği.......Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngAhmet Eflaki Dede ve Ariflerin Menkıbeleri 14. yy.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.