Eliağa Vahid 1895- de Bakı’da doğmuş, ilk eğitimini Mollahana’da almaya başlamış, fakat təhsilini yarım bırakmak zoruda kalmıştır. Genc yaşında Bakı’dakı "Məcməüş-şüəra"  edebi meclisine iştirak etmiş, Azər (İmaməliyev), Müniri gibi şairlerin tesiri ila lirik şiirler yazmıştır. Satirik şiirlerinde içtimaı konularda yazdığı şiirleri ile dikkat çekmiş, , zulmü və haksızlığı ifşa eden şiirleri ile tanınmıştır.  Yayımladığı ilk kitabı "Tamahın neticesi" adlı eseri olmuştur.

Azerbaycan’da Sovyet hâkimiyetine karşı çıkmayan “Vahid inqilabi təbliğat sahəsində”  fəal olarak çaışna şairler arsındadır. Yeni hayatı terennüm eden bir çok şiir yazmış  Sovyet inkılabını destekleyen  ("Esgər və fəhlə yoldaşlarıma", "Məktəb nə deməkdir", "Ucal, mələyim"  gibi yazılarını "Komünist" qəzeti, "Molla Nəsrəddin" adındaki yayın organlarında yayımlamıştır.   Daha sonra  "Kupletlər" (1924), "Mollaxana" (1938) kitaplarını yayımlamış arkasından "Döyüş qəzəlləri" (1943), "Qəzəllər" (1944) kitablarını bastırmıştır. Bu eserlerinde vətənə muhabbet, düşmana nefret, konularını işleyen şiirleri bulunmaktadır.

Füzuli ve gazellerinin etkisinde şiirler yazmış, gael tarzında Azerbaycan son dönem edebiyatının en başarılı şairlerinden biri olmuştur.  Şiirlerinde. Nizami, Haqani, Füzuli ve Nəvai’nin etkileri gözükmektedir.
Eliağa Vahid 1965 Bakı’da vefat etmiştir.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.