Aşık Paşa’nın oğlu  14 yy Anadolu velîlerinden, şair
 
Aşık Paşa’nın oğlu   olan şairin  tam ismi İsmi Elvân bin Ali'dir.  Babası  Garipname’nin yazarı meşhur şâir ve  târihçi Âşık Paşadır. 
 
Hayâtı hakkında geniş ve katî bilgi azdır.  Doğum ve ölüm tarihleri   tesbit edilememiş olan Elvan Çelebi’nin  doğum yerinin ise  Babası Âşık Paşa’nın , Kırşehir'de yaşayıp orada vefât etmesinden dolayı Kırşehir'de doğmuş olması kuvvetle muhtemeldir.
 
Elvân Çelebinin mensub olduğu âile, on üçüncü asrın ilk yarısında Moğol istilâsı sebebiyle Anadolu'ya gelmiş ve Anadolu'da önemli bir nüfuz kazanmıştır. Büyük büyük  Dedesi Eb’ul Beka Şeyh Baba İlyas B. Horasani’dir.  Babası Aşık Paşa’nın Dedesi ise  Horasan’dan Anadoluya gelip Amasya’ya yerleşmiş  olan Baba İlyas’tır. Bilindiği gibi  Baba İlyas’ın öğrencileri Selçuklulara  karşı çok büyük bir isyan çıkartıp - Babai İsyanı - Selçukluların yıkılmasına da neden olmuşlardır. [1]
 
Elvan Çelebi’nin babası Aşık Paşa , Baba İlyas’ın oğlu  Muhlis Paşa’nın oğludur.[2]  Elvan Çelebi’nin dedesi Muhlis Paşa ,  isyan sırasında daha yedi yaşında iken   Çat köyünde ( Daha sonra bu köy Elvan Çelebi Köyü adını alacaktır.)  bir köylü tarafından kurtarılıp Mısır’a kaçırılır........Elvan Çelebi ve Hayatı

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.