Edirnede doğmuş ve çocukluk yılları da orada geçmiştir. Sehi Bey'in Heşt Behişt tezkiresinden öğrendiğimiz kadarı ile tahsilini yarım  bırakmış  "İlm-i zâhire sa'y iderken ferâğat itdi"  bazı imâretlerde  kitâbet vazifesi ile meşgul olmuş,tur. Şu halde Emri’nin sağlam bir eğitim almadığı, düzenli bir eğitim görmediği ifade edilebilir.  Yarım kalmış eğitimine rağmen hayatını yarım kalmış tahsilinden aldığı eğitimle sürdürmeyi de başarmış,  kitabet vazifeleri yapmış ve tevliyet hizmetleri ile hayatını kazanmıştır.
 
Hasan Çelebi'nin anlattığına göre Kemalzâde Ali Çelebi'nin Edirne kadısı olmasından sonra onun himayesi ile Yıldırım Bayezid Medresesi'nin tevliyet hizmetinde bulunmuş ,  daha sonra buradan azledilmiştir.  [1] Yaptığı tevliyet işlerinin birisi de Medine – Münevver’in tevliyet işleri olmuştur.  Devrin kaynakları onun tevliyet işlerinden daha ileri makamlara gidememe sebebini ise Riyâzi'nin tabiri ile  “«.bir kimse medhinde bir mısra dimemiş»” olmasından kaynaklandığını, ifade etmişlerdir. [2]...............EMRÎ ( D. Edirne?, Ö. Edirne 1575 )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.