ERZURUMLU EMRAH 

(d. 1780- 1790 arası Erzurum - ö. 1854 ( veya1860,) Niksar) Halk Ozanı
 

HAYATI 
 
Hayatı hakkında pek çok şey blmediğimizi Halk Ozanımızdan birisi de Emrah’tır. Emrah’ın Erzurum yakınlarında Tanbura köyünde 1777 (1815-1820?)'de doğduğu tahmin edilir. Hayatı hakkında yapılan yorumların açıklayamadığı bilinmezler arasında Emrah’ın eğitimi vardır. Diavn şiirini iyi bilen, şiirlerinde tasavvufi öğeleri de kullanan aruza ve divan edebiyatı kaynaklarına ve mazmunlarına hakim olan Emrah’ın medrese eğitimi almış olması gerekmektedir. Fakat bu eğitimi nasıl, ne şekilde ve nerede aldığına dair bilgiler kısıtlıdır.
 
Bursalı Tahir, İbnülemin Mahmut Kemal, Eflatun Cem Güney, Fuat Köprülü, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Vehbi Cem Aşkun, Necati Turgut Göksel gibi isimler  Emrah’ın doğum ve ölüm tarihleri hakkında farklı tarihler belirtmiş olsa da  bu tarihler birbirlerine yakındır. Emrah’ın çırağı olan Tokatlı Nuri’nin ustası için düşürdüğü tarih, Emrah’ın doğum ve ölüm tarihlerini şu şekilde belirler D. 1776, ölüm: 1861 tarihleridir.[1]............*       Erzurumlu Emrah Hayatı ve Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.