Fakir Edna (Divriği)

Sadettin Nüzhet Ergun, (Bektaşi, Kızılbaş, Alevî Şairleri ve Nefesleri) adlı eserde Fakir Edna hakkında diyor ki:

"XVIII nci asrın ilk yarısında yaşadığını tahmin ettiğimiz kızılbaş şairlerdendir. Hayatı hakkında malûmata sahip değilim. Fakat her yazdığı nefesin son bendinde Hatayî'den hürmetle bahs ettiğine bakılırsa bu meşhur hükümdara mensup bir kızılbaşa intisabı olduğu kuvvetle söylenilebilir. Hatayî'ye yetişmediğini, bununla beraber ona yetişenlerle görüştüğünü de tahmin edebiliriz."
"XVIII nci asır içinde yazılmış bazı mecmualarda manzumelerine raslanan Fakir Edna'nın bazı nefeslerini derc ediyorum."

Fakir Edna XIX. yüzyıl şairlerindendir. Divriği'nin Ziniski köyünde doğdu. Bugün aynı köyde akrabaları ve ihtiyarlığına yetişmiş olan yaşlılar vardır. Onların verdiği bilgiye göre: Asıl adı "Adıgüzel Çelebi" dir. Şöhretlerine Molla Yusuf oğulları denir. 1882 yılında öldüğü vakit 80 yaşında vardı. Seyit Baba türbesinin yanındaki mezarlığa gömüldü. Orta boylu, kamburca belli, ak ve gür sakallı idi. Başına yeşil ebaniye külah giyerdi. Hiç çocuğu olmadı.

Şiirlerinde Hatayî'den hürmetle bahs etmesi, rüyasında ondan dolu içmek suretile üstat tanımasındandır. Yoksa asır ve şahıs itibarile yakınlığı veya tanışıklığı yoktur. Bazı cönklerde "Sefil Edna" mahlaslı nefeslere rastlanıyor ki, bunların da Fakir Edna'ya ait olması ihtimal dahilindedir.

Kaynak: Divriği Şairleri - İbrahim Aslanoğlu
https://www.turkudostlari.net/biyografi.asp?id=468

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.