Faruk Nafız Çamlıbel

FARUK NAFİZ: 

Faruk Nafiz Çamlıbel (18 Mayıs 1898, İstanbul  – 8 Kasım 1973, İstanbul ), Hecenin Beş Şairi'nden biri,  şair, siyasetçi, öğretmen, VIII., IX., X.ve XI. Dönem İstanbul Milletvekili Babası, Orman ve Maadin Nezareti memurlarından[1], Hazine-i Hassa Nezareti ser müfettişi  Süleyman Nazif Bey, annesi ise Fatma Ruhiye Hanım’dır.[2]Faruk Nafiz ilkokul ve ortaokul tahsilini Bakırköy Rüştiyesi'nde yapmış, lise tahsilini ise Hadika-i Meşveret İdadisi'nde tamamlamıştır.
 
Şairin kendi ifadesine göre çok küğçük yaşlarda şiir yazmaya başlamış yayımlanan ilk şiir ise 16 yaşındayken ve idadi ye devam ederken yayımlamıştır. Şairin yayımlanan ilk şiir “ Saat” adlı şiiridir. Bu şiirini ise "Çocuk Dünyası" adlı bir dergide (1914) yayınlanmıştı.[3] Şair 1913 ve 1917 yılları arasında Peyam ve Servet-i Funun dergilerinde Cenap Şahabeddin ve Servet-i Fununcuların etkisi altında aruz ölçüsü ile şiirler yazmış ve yayımlamıştır.....DEVAMI :  Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı ve Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.