Fevzî, Mehmed (d. Bosna1638-ö. Mekke/1679) Şiirleri
 
Tezkireler (Safâyî, Şeyhî Mehmed, Beliğ) XVII. Yüzyılda yaşamış olan Fevzî adında iki şairden söz etmişlerdir. Tezkirelerin sözünü ettiği her iki Fevzi adlı şair de asıl adı Mehmet olarak gösterilmiş, Bosna’da doğduklarını yazmışlardır.  Tezkirecilerin birisi Bosna’da diğeri İstanbul, Üsküdar semtinde yaşamış olarak gösterdikleri her iki Fevzi’nin de aslında tek bir Fevzi olduğu, Bosnalı zannedilen Fevzi’nin İstanbul’a gelerek Üsküdar semtinde yaşadığı iki farklı şair gibi zannedilen Fevzilerin aslında aynı kişi olduğu Yunus Kaplan’ın çalışmaları ile anlaşılmıştır.  Nitekim tezkirelerin iki farklı şair gibi gösterdikleri şiirler beyitler ise, tek bir Fevzî Divanı’nda bir araya getirilmiş [1]olması da tezkirecilerin yanıldıklarını gösteren en önemli kanıtlardan biridir.
 
Şu halde 17. Yy da yaşamış olan biri, Bosnalı, diğeri İstanbul Üsküdar semtinde yaşayan Fevzi olarak gösterilen her iki Fevzi’nin hayatı hakkında verilen bilgiler Bosna’da doğup İstanbul Üsküdar’a gelen tek bir Fevzi’nin biyografisi ile ilgili bilgilerdir..........Fevzî, Mehmed (d. Bosna1638-ö. Mekke/1679)
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.