Feyzi Halıcı

 

Feyzi Halıcı (d. 1924, Konya), Türk şair,yazar, antolog,siyasetçi.

Feyzi Halıcı, 1924 yılında Konya'da dünyaya geldi. Erzurumlu bir ailenin çocuğu olan şair, Konya’da Mevlâna türbesinin yanındaki Celâl sokağında doğdu. Babası halı tüccarı olan Feyzi Halıcı çocukluk yıllarını ailesinin katkılarıyla; ney sesleriyle, müzikle, mutluluk dolu bir ortamda geçirdi.[1]İlkokuldayken babasının halı mağazasına gelen Konyalı tanınmış Âşık Mehmet Ağa'yı (Yakıcı) dinleyerek Halk şiirine ve ozanlarına olan ilgisini kazandı.
 
I938'de Konya Ortaokulunu, 1942'de Konya Lisesini bitirdi. Son Posta gazetesinin açtığı bir ankete şiirle cevap verince gazetenin ilk sayfasında şiirinin yayınlanması, şair olarak tanınmasına ve şiire teşvik edilmesine sebep oldu. Sonradan yazdığı şiirleri Şiirleri Afacan, Mektepli, Çocuk Sesi ve Arkadaş adlı çocuk dergilerinde çıktı.[2]
 
İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamlayan Feyzi Halıcı, yüksek öğrenimini İstanbul üniversitesi, fen fakültesinde yaptıktan sonra, kimya yüksek mühendisi oldu. Fakat şairi baba mesleğine çeken bir gizem vardı. Bu belki de şiirin ne olduğunu öğrendiği, sanata eğiliminin başladığı halıcı dükkânıydı. 
Onun etkilendiği şairler Orhan Seyfi Orhon, Yusuf Ziya Ortaç, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Mehmet Akif idi. Sonra ....DEVAMI :  Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Fevzi Halıcı Hayatı Edebi Kişiliği
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.