Fikret Meşhedi Cemil oğlu Amirov (22 Kasım 1922, Gence - 20 Şubat 1984, Bakü), Azerbaycan'da Sovyet döneminin ünlü besteci  ve şair

1922'de Gence’de doğdu.. Babası Meşhedi Cemil Amirov, Şuşa kökenli tanınmış muğam şarkıcısı (Azerice: xanəndə) ve tar ustasıydı.  Oğlunun da müzik ve halk şiiri çerçevesinde yetişmesini sağladı. Küçük yaşlarındfan itibaren müzik eğitimi almaya başladı. Piyano çalmayı erken yaşta öğrendi ve beste yapmaya  başladı.. Gence'de müsik okulunu bitirdikden sonra Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nda (günümüzdeki Bakü Müsik Akademisinde) yüksek eğitime başladı. Bu okulda Boris Zeydman ve Üzeyir Hacıbeyov'un öğrencisi oldu.

1941'de 19 yaşında iken Sovyet ordusunda mecburi askerlik görevine başladı. Savaş esnasında  Amma Voronej şehri yakınlarında yaralanıp  hastaneye  yattı terhis edildi. Daha sonra Bakü'ye dönüp Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nda eğitimine devam etti

Öğrencilik yıllarında yazmış olduğu "Nizami'nin Hatırasına" olan baş eserini besteledi. 1948 yılında konservatuardan mezun oldu. Senfonik Mugam adlı eseri  başardığı yaratıcı bir çalışmadır. Amirov'un "Sevil" operası (1953), "Şur" Semfonik muğamı (1948) dünyanın her yerinde ünlü besteler arasında takdir edilen bir eser oldu. Diğer önemli bir çalışması da fortepiano eserleridir. 1980'de "1001 Gece" balesinin yazdı. Bu esere göre SSCB Devlet Ödülü aldı. Bestecinin simfonik muğamları, müzik poemleri ve diğer eserleri bu gün de değerini korumaktadır.
Amirov 1984 Şubat ayında Bakü’de vefat etti

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.