Aşıg Firüdin
(Kelbecer, 1905 - Kelbecer, 1945)
 
 
1905 yılında Kelbecer'de doğmuştur. Firüdin Salehzâde  namı ile  de bilinir. Firüdin'in ailesinin ünlü Âşık Elesgerle dostluğu vardır. Firüdün’ün ailesinin âşık şiirine ve ozan geleneğine düşükün bir aile olduğu buradan da anlaşılmaktadır.
 
Elesger, defalarca Firüdin'in ailesinin evinde saz meclislerinde bulunmuştur. Bu nedenle saz çalmaya ve âşık şiirine heves ettiği ortaya çıkmaktadır.
 
Aşıg  Elesger ve dostlarının devam ettiği meclislerde  aşıklardan ve aşık edebiyatından etkilenmiş, zaten bu konulara hevesli olduğu anlaşılan ailesinin de desteği ile  aşık şiiri ve halk şiiri konularında kendini yetiştirmiştir.
 
Şık meclislerine katılan ozanlardan saz çalmayı da öğrendiği anlaşılan Aşıg Firüdin henüz on beş yaşlarında iken artık saz çalmayı bilen şiirler yazan usta bir kalfa olmuştur. Firüdin âşık şiirinin bütün şekillerinde şiir söylemiş başarılı bir halk ozanıdır. Aşık Firüdin’in şiirlerinde Aşık Elesger’in dikkat çeken bir etkisi bulunmaktadır.
 
1945 yılında henüz 40 yaşında genç bir âşık iken Kelbecer'de vefat etmiştir.
 
 Kaynak:
 
 Azerbaycan Aşiqlan ve El Şairleri II, Bakı 1984, 372-378.
 https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10978,sairfirudinpdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.