Gelibolulu Sun’î (1486- 1534) Hayatı
 
Gelibolulu Sun’î’nin doğum tarihi bilinmemektedir. Hayatı hakkında ulaşılan bilgilerin pek çoğu YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR tarafından tespit edilmiştir.
YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR, Gelibolu Suni’nin divanını tenkitli olarak incelemiş, hayatı hakkındaki bilgileri de bu çalışmasında vermiştir.
YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR ‘ın verdiği bilgilere göre Gelibolu Suni’nin doğum tarihi bilinmemektedir. Buna rağmen Gelibolulu Âlî’nin elli yaşında öldüğünü, Latîfî’nin de  “Meşhur olacak bir kimse idi ancak ömrü vefa etmedi”  sözlerinden hareketle genç bir yaşta öldüğü ortaya çıkmakta; ölüm tarihi de 1533 veya 1534 olduğu hesaba katıldığında 1486 yılı civarında doğmuş olması muhtemel bir hale gelmektedir.
Doğum yerinin Gelibolu, asıl adının da Mehmet olduğu bilgisi yer almaktadır.[1] Buna rağmen halk arasında Epsem Pire lakabıyla tanınmış[2] kaynakların verdiği bilgilere göre medrese eğitimine başlamış ancak Danişmend olacakken bilinmeyen bir sebeple medreseyi bitirmeden ayrılmıştır. ...... ........Gelibolulu Sun’î (1486- 1534) Hayatı..
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.