Karamanlı Güfrani 1863-1926.
 
Karaman'ın Yaşkışla bucağında doğdu. Asıl adı Durmuş Ali'dir. Babası Ferhat oğullarından Mehmet Ali Ağa, Annesi'nin adı ise Fatma’dır. Köyündeki Sübyan Mektebinden mezun olmuş,  bir süre de Karaman'daki Hacı İshak Medresesine devam etmiş ancak medreseyi bitirmeden ayrılmıştır.  

Anlaşıldığı kadarıyla küçük yaşlardan itibaren şiire ve bağlamaya merak sarmış olan Gufrani  eline bir saz alarak Gufrani mahlası ile şiirler söylemeye başlar. İbn-ül Emin M.Kemal "Son Asır Türk Şairleri" adlı eserinde, Gufrani den de söz ederek "Nükte ile Hicvi birleştirmiş zeki bir edası vardır.  Saz şairlerimizden en olgunu olarak gösterilebilir" Diye yazmıştır.

Dört defa evlenmiş olan Gufrani’nin hayatı Karaman merkez Koçakdede mahallesinde geçmiştir. Mahlasını Konya ve çevresinde adını duyuran Gufrani,  şiirlerinde tasavvuf ve dini konuları dile getirmiş, dönemdeki olayları da destan halinde dile getirmiştir. G ufrani, 62 yaşında iken 1926 yılında vefat etmiştir. 

Ondan  ilk kez söz eden Sadeddin Nüzhet Ergun’dur.  Sadeddin Nüzhet Ergun  “Konya Vilayeti Halkiyat ve Harsiyatı” adlı araştırmasında onun hakkında bilgi vermiş ve şiirlerinin bir kısmını yayınlanmıştır. D.Ali GÜLCAN "Karamanlı Halk Ozanlarından Gufrani ve Kenzi" adlı eserinde Gufrani'nin şiirlerini derlemiş, bir kitap haline getirmiştir. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Saim Sakaoğlu Gufrani ile ilgili yeni bir eser hazırlamıştır.
 
Kaynaklar:
 
https://www.ozanlar.biz/gufrani.html
https://www.turkuler.com/ozan/gufrani.asp

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.