Âşiq Qurban Ağdabanlı (Kelbecer, 1859 - Kelbecer, 1925)

1859  Kelbecer'in Demirçidam köyünde doğdu. Azerbayacanın meşhur âşıklarından Dede Şemşir’in babasıdır.

 Babası, Meşedi Meherrem, Âşiq Qurban’ın Azerî Türkçesi ve Fars dilinde mükemmel bir medrese tahsili almasını sağladı.  Âşiq  Gurban, bu sayede devrinin ilim sahibi âşıklarından biri oldu. Kelbecer'e komşu olan Göyçe-Basargeçer bölgesindeki pek çok âşıkla münasebet kurdu.  Âşık Elesger'in en yakın arkadaşlarından biriydi. Qurban, daha sonra, Demirçidam köyünden Ağdaban köyüne göçtü ve ömrünün sonuna kadar burada yaşadı. Âşıq Qurban,  halk şiirinin hemen her türünde gerayh, koşma, dîvânî, mü- hennes, zincirbend, güzelleme vs. gibi türlerde şiirler söyledi.  Bu şiirleri, Âşıq Qurban'm oğlu Dede Şemşir tarafından toplanıp kitap halinde yayınlandı.

Aşıq Qurban, Növres İman, Bimar Ali gibi tanınmış âşıklarla deyişmeler yaptı.  Bazı usta âşıkların şiirlerine yazdığı nazireler yazdı.  Qurban, 1925 yılında doğduğu köyde vefat etti ve köyüne  defnedildi.
Kaynaklar: Azerbaycan Aşıkları ve El Şairleri, Bakı 1984, 40-54. Sazım Sözüm, Bakı 1978,57-59 Telli Saz Üstadları, Bakı 1964,152-154 Aşıq Qurban Ağdabanlı: Möhnet, Bakı 1972

https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10938,asiqqurbanagdabanlipdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.