https://www.hacibayramiveli.com/images/hbv_turbe8_400_1.jpg
 
 
(Ankara, 1352 - Ankara, 1429) Türk mutasavvıf ve şairidir.
 
 Doğum ismi, Numan bin Ahmed, lakabı "Hacı Bayram"dır. 1352 (H. 753) tarihinde Ankara’nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfadl (Sol-fasol) köyünde doğdu. [1] Kaynaklar onun babasının Solfasal köyünde yaşayan bir çiftçi olduğunu  asıl adının da Numan olduğu hususunda birleşirler. [2]Eski kaynaklarda babasının adı Bin Ahmet, bin Mahmut olarak geçtiğinden babasının adının Ahmet Dedesinin isminin ise Mahmut olduğu görülmektedir. [3]Çubuk suyu kenarında Solfasol köyünde doğduğu ise Lami Çelebi’nin verdiği bilgilerden alınmıştır.
 
Doğum tarihi hakkında farklı tarihler ileri sürülse de doğum yılının 1350 ile 1352 olduğu ağırlık kazanmaktadır. Lami, Çelebi,Aşıkpaşazade, Bursalı Mehmet Tahir, 16 yy. müelliflerinden Mecidi’nin verdiği bilgilerden 1352 yılında doğum 1429  ölüm tarihi olduğu anlaşılan hususlardır.........Hacı Bayram Veli Hayatı ve Şeyhliği
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.