Aşık Hacı Karakılçık
 
 
1948 yılında Adana ili Feke İlçesi Tokmanaklı Köyü’nde doğmuştur.  Babası  İbrahim, anne adı ise Raziye’dir.  Kendisinden üç büyük birde küçük olmak üzere dört erkek kardeşi vardır. Köyünde ilkokul olmadığı için Kozan’a bağlı Akçalı Uşağı Köyü’nde ilkokul tahsilini yapmıştır.
 
 Daha ilkokul çağında iken şiir yazmaya başlar.  Yoksulluk nedeniyle daha yüksekokullara gidemez. Fakat Karacaoğlan, Dadaloğlu, Dertli Kerem, Sürmeli Bey gibi âşıkların eserlerini okuyarak kendisini geliştirir.  Erken yaşlardan itibaren saza da çalmaya başlar.
 
Askerlik öncesi nde ve 1967  de kendi köyünden bir kızla evlenir.  1968 yılında asker olur. Askere giderken sazını da götürür. Karabük 1. Taburunun 5. Bölüğünde rahat bir acemilik dönemi geçirir. Usta birliğini ise Düzce’de yapmıştır.
 
Askerlik dönüşü Çukurovalı âşıklar arasında yapılan festivallere katılmaya başlar.   Konya Âşıklar Bayramına katıldıktan sonra şöhreti artmaya başlar. Daha sonra çeşitli TV. Kanallarında  programlara katılmaya da başlar.
 
Âşıklığın dışında çiftçilikle de uğraşan Hacı Karakılçık Türkiye’nin hemen hemen her tarafını gezip dolaşmıştır.  Hatta Almanya, Belçika, Fransa, KKTC. gibi yerlerde de  çeşitli etkinliklere katılmıştır.
1977 yılında, öğretmen bir hanımla ikinci evliliğini yapan   Hacı Karakılçık’ın   İki hanımından toplam beşi kız, üçü erkek olmak üzere sekiz çocuğu olmuştur.  
 
Kozan’da ikamet etmekte olan Hacı Karakılçık Kozan Belediyesi meclis üyesi seçilmiştir.
 
On  adet  kaseti ve basılmış bir  şiir kitabı bulunan Hacı Karakılçık’ın 40’a yakın birincilik ödülü, birçok şilt ve taktir belgesi vardır.
 
Kaynaklar:  
 
  • Doç.Dr.Ali Berat ALPTEKİN, BİRBİRİYLE YAKIN MÜNASEBETİ OLAN ÇUKUROVA AŞIKLARI, https://turkoloji.cu.edu.tr/CUKUROVA/sempozyum/semp_3/alptekin.php
  • https://www.kozanbilgi.net/asik-haci-karakilcik.html
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.