HALİLİ 
XV. yüzyıl Azerbaycan şiirinin tanınmış temsilcilerinden biri de Halilî'dir. Azerbaycan'da doğ muş, tahsil görmüş ve şair olarak yetişmiştir.  Azerbaycan Sahasında Fuzuli’nin hazırlyıcısı olarak önem kazanan Halili, Fuzuli’den sonra Azerbaycan Klasik şiirinin en önemli şairlerinden biridir.
O da pek çok Azerî şairi gibi Fatih Sultan Mehmed devrinde Anadolu ve İstanbul’a  gelmiş, ömrünün kalan yıllarını İznik'te geçirmiştir.  "Firakname" adlı eserini de 1471-1472 yıllarında burada kalem almıştır.[1]1485 yılında iznik'te vefat etmiştir.
 

FİRAKNAME VE ŞAİRİN HAYATI
 
Şairin   Firakname adlı eseri  Halili’nin eseri yazdığı döneme kadar ki manzum bir otobiyografisidir. [2]Fakat bu eserinde şair daha ziyade gönül işlerini dile getirmiş, kendi hayatının diğer kesitleri ile ilgili olarak da bilgiler vermiştir.  Bu eser  büyük bir ihtimalle Türk Edebiyatında yazılmış ilk manzum otobiyografi olma özelliğini taşımaktadır.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.