Hanaklı Mazlumi
 
 
1855-1922. Ardahan’ın Hanak ilçesinde Ortahanak’ta doğdu. Asıl adı Ahmet’tir. Doğum ve ölüm tarihlerine ilişkin bilgiler kesin değildir.

İlköğrenimini Ortahanak’ta tamamladı. Daha sonra Ahıska’ya giderek medrese eğitimi gördü. Daha sonra memleketi Ortahanak’a gelerek burada imamlık yaptı. Okul yıllarında iken edebiyata ve şiire ilgi duydu. Saz çalmayı bilmediği için şiirlerini irticalen söyleyen Mazlumî dönemin ünlü âşıklarından Aşık Şenlik (1850-1913), Sümmani (1860-1915) ve Zülali (1873-1959) ile karşılaşmalar yaptı.  Fakat onlar gibi onlar gibi bağlama ya da başka bir çalgı çalmayı öğrenemedi.

Şiirlerini genellikle doğaçlama ve dilden söyledi. Hanaklı Mazlumi, şiirlerini genellikle bir deftere topluyordu. Fakat bu defteri kaybolduğu için şiirlerinin pek çoğu elimize ulaşamadan kayboldu.
1878 Osmanlı Rus savaşında Kars Ruslar tarafından işgal edilince bu dönemdeki esaret ve zulümleri şiirlerinde dile getirdi.  Halkını bilinçlendirmeye çalışan vatanseverlikle ilgili şiirler yazdı
Şiirlerinde vatan, millet, din, aşk ve hayat temalarını işledi.  
Fahrettin Kırzıoğlu’na göre  1936-37 yıllarında yöredeyken yaptığı araştırmalara göre Mazlumi’nin bir oğlu vardı. Ancak bu oğlu babasının eserlerine sahip çıkmamış babasının şiir defterlerinin yapraklarını sigara kâğıdı olarak kullanmıştı. Hanaklı Mazlumi köyünde öldü ve orada toprağa verildi.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.