Şehzade Korkut 
 
(d. 1467 - ö. 1513), Sultan II. Bayezid'in şehzadesi ve Yavuz Sultan Selim’in ağabeyi. Yavuz Sultan Selim ile aynı anneden doğan önce Yavuz'un p padişahlığını tanıyıp sonradan isyan eden  II. Bayezid'in tahta çıkması için, onu temsilen görev alan ve İsyanı sonrasında idam edilen Osmanlı şehzadesidir. Eserlerinin birinde adını Ebülhayr Mehmed Korkut olarak yazar. Resmî belgelerde ise sadece Korkut adını kullanmıştır.[1]

Şehzade Korkut 1467’de Amasya Sarayı’nda doğdu. İstanbul’da Fatih Sultan Mehmed'in sarayında iyi bir eğitim gördü. Arapça, Farsça öğrendi. Dedesinin vefâtı (1481) üzerine, babası İstanbul’a gelinceye kadar saltanat kaymakamlığı yaptı. [2]1491’de merkezi Manisa olan Saruhan Sancakbeyliği'ne tâyin olundu. 1502’de, Amasya Sancakbeyi Şehzade Ahmed’in itirazıyla, merkezi Antalya olan Teke Sancakbeyliği'ne gönderildi. Hâmid Sancağı da kendisine bağlandı. Osmanlı denizciliğinin gelişmesinde katkısı oldu.[3]......... DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Harimi Şehzade Korkut Hayatı ve Şiirleri 15. yy.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.