13. yüzyılın ikinci yarısında Horasan’ın İsferâyîn (Esferâîn/Astarâyîn) şehrinde doğdu. Babasının adı Hasan, asıl adı ise İzzeddîn’dir.
 
Şeyh Cemâleddîn Ahmed Zâkir’e müridi olmuş, “Şeyh İzzeddîn” olarak ünlenmiştir. Onun hakkında ilk bilgi veren Devletşah’tır ( Devletşah Tezkiresi) dir. Bu tezkireciye göre Hasanoğlu arif, muvahhit, salik, meczup biridir ve şiirleri Azerbaycan’la Anadolu’da çok meşhurdur (Devletşâh 1977: 275)
 Farsça gazellerinde Pur-i Hasan mahlasını kullanmıştır.
Elimizde sadece üçü Azerbaycan Türkçesi biri de Farsça dört şiiri bulunmaktadır. Azerbaycan Türkçesiyle kaleme aldığı şiirleri nedeniyle Türkçeyle şiir yazan ilk şair unvanını almıştır (Kahramanov 2005: 10). Farsça şiiri Devletşâh Tezkiresi’ndedir (Devletşâh 1977: 275) 
 
Kaynak: DR. SEYRAN QAYIBOV, HASANOĞLU, PUR-İ HASAN, İzzeddîn, https://www.turkedebiyatiisimlersozlugu.com/index.php?sayfa=detay&detay=5605

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.