1720 1730 yıllarında doğduğu sanılmaktadır. Asıl adı Mehmet’tir. İstanbul’da doğan Haşmet’in doğum yılı kesin olarak bilinmemektedir. Asıl adı Mehmet’tir ve babasının adı Ebulhayr Abbas Efendi’dir. [1]Kazaskerliğe kadar yükselmiş olan Ebul Hayr Abbas Efendi oğlunun tahsiline çok önem vermiştir.  Babası.“Abbâs Efendi-zâde sanıyla tanınmış olan önemli bir müderristir.
Ebulhayr Abbas Efendi oğlu Haşmet’e İlk eğitimini bizzat vermiştir. Haşmet,  daha sonra devrin müderrislerinden Halilefendizade Mehmet Said Efendi’den dersler almaya başlamıştır.  [2]Haşmet aldığı bu sıkı eğitim sonrasında Arapça’yı ve Farsça’yı bu dillerde şiirler yazabilecek derecede öğrenir. Mehmet Said Efendi’ye sunduğu gazel ve kasideler ile kendini daha medresede iken tanıtmaya başlamıştır........ 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.