Âşık Haydar ( Çorum-1894-1966)
 
Âşık Haydar, 1894 yılında Çorum'un Alaca ilçesine bağlı İsahacı köyünde doğdu. Yaşadığı yıllarda  “Asrın Kerem'i “ diye anıldı.

Yörenin usta âşıklarından olan ve aynı zamanda köyde hocalık yapan Âşık Edna (Mustafa)nın çıarağı odu. Aşık Edna’ dan ozan geleneğini öğrendi.. Birinci Dünya Savaşı'nda askere alındı, askerden döndü Fakat Kurtuluş Savaşı başlayınca bu defa kurtuluş Savaşlarına da katılıp üç yıl doğu cephesinde savaştı.  Zafer kazanılıp İzmir alındıktan sonra köyüne döndü. 
Askerlikten sonra çiftçilik yaparken âşıklık uğraşını da başarıyla sürdürdü.  Asrın Kerem’i diye anılarak çok sevilen bir âşık oldu

Âşık Haydar, güzel sesiyle herkesin dikkatini çekmişti.  Karacaoğlan, Âşık Emrah ve yöresindeki Sefil Ali, Âşık Mehmet, Âşık Hasan, Budala (İsmail) ve Edna gibi usta âşıkların türkülerini de söyledi.

Âşık Haydar şiirlerinde memleket sevgisi, Cumhuriyet, kader, köy hayatı, insanlık halleri üzerine şiirler de söyledi.
 
Aman Dünya ne dar imiş, Halimi Arz Ettim Dağlara Taşa, Kement Attın Koydun Beni Tuzağa, Yitirdim Yavruyu (Bir kuza da taş dibinde meliyor gibi şiirleri ile ün sağladı. Ömrünün son iki yılını ağır  bir hastalık ile geçiren  Aşık Haydar, 22 Eylül 1966 yılında İsahacı köyünde vefat etti.

Ölümünden sonra Ali Necmi Arısoy şiirlerini ve hayat öyküsünü “Âşık Haydar, Hayatı, Şiirleri YALAN DÜNYA NE DARIMIŞ” isimli bir de kitapta yayınlandı. 

 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.