HEKİMHANLI ESİRİ
 
           Esiri'nin asıl adı Mehmet'tir. Babası Hekimhan'ın Hasançelebi bucağına bağlı Basak köyü halkından  Kasım Ağa ‘dır.  Babası XVIII. yüzyılda yaşamış olan yörenin en ünlü âşıklarından Baboğ Dede'nin dördüncü oğludur. Esiri’nin babası Kasım Ağa, Baboğ Dede'nin vefatından sonra Basak köyü yakınlarında ki Güvenç köyüne yerleşir.
 
Mehmet (Esiri) 1259 (miladi 1843)'da Güvenç köyünde dünyaya gelir. Köyde okuma yazma öğrenip i çobanlık yapar.  Âşık Baboğ gibi iyi saz çalmaya, usta malı şiirlerin yanında kendi deyişlerini de söylemeye başlar ve adını Aşık Mehmet olarak duyurur.
20 yaşına geldiğinde Hacı Bektaş'a gidip Feyzullah Çelebi'ye intisap ederek Feyzullah Çelebi ‘den "Söyle Esiri'm sakla sırrımı"  sözü ile Esiri mahlasını alır. Esiri hayatında 17 defa Hacı Bektaş'a gitmiş ve dergâhtan ilgisini hiçbir zaman kesmemiştir.
 
Babasının da yerleşmiş olduğu Güvenç köyünde evlenen Esiri, ileri yaşlarında köyünü terk ederek Hekimhan 'ın merkez köylerinden Çulhalı köyüne yerleşir. 1329 (miladi 1913) yılında 70 yaşındayken Çulhalı köyünde vefat eden Esiri, bu köyde defnedilmiştir.
 
Esiri’ uzun boylu ince uzun sakallı,  uzun bıyıklı , kumral saçlı bir aşık olarak tasvir edilmiştir.  Badeli olduğunu, bade içtiğini iddia eden âşıklardan biri olan Esiri'nin şiirlerinin toplandığı iki büyük defter den biri Hamza adlı torununda kalmış, diğeri de 1952 yılında Ankara’da bulunan Avukat Cemal Özbey’e teslim edilmiş ve daha sonra da araştırmacıların eline ulaşmıştır.  Bu defterde Esiri’ye ait 250 şiir bulunmaktadır. Hekimhan ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda Esiri’ye ait şiirlerin sayısı 270'e ulaşmıştır.
 
Kaynaklar :
 
Emre Sarı, Aşık Hekimhanlı Esiri, https://books.google.com.tr/books?id=Z3arDAAAQBAJ&pg=PA3&l &ots=wZPa8W2k5h&sig=k4i-7G704PwtiYvs3GQNPFSRCBA&hl=tr&sa=X&ved=0ahU
https://www.turkuler.com/ozan/esiri.asp

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.