HERSEKLİ ARİF HİKMET (1839- 1903)
 
Hersekli Arif Hikmet (23 Kasım 1839; Mostar - 20 Nisan 1903; İstanbul) 19. Yüzyıl,  Encümen-i Şuara Topluluğu’nun kurulmasında öncü,  Milli Edebiyat Dönemi şairi.
 
Hayatı
 
1839 yılında Mostar’da dünyaya geldi. Hersek Valisi İstolçalıAli Paşa’nın torunu, Hersek valisi İstolçali Ali Paşazade Zülfikar Nafiz Paşa'nın oğludur.[1]
 
Babası ve dedesinin ölümü üzerine önce Hersek’ten Bosna’ya, oradan Bursa’ya göç etti. Bursa’dan da 1854 yılında İstanbul’a geldi.  Hersek’te başlayan eğitimini İstanbul’da sürdürdü. Yedi yıl Mektûbî-i Sadâret-i Âlî Kalemi’nde memur olarak çalıştı.  
 
Dedesi ve abasından kalan mirası sayesinde Lâleli Çukurçeşme’deki konağında yaşamaya başladı. Bu konağını devrin ileri gelen şairlerinin buluşma mekânı haline getirdi...........HERSEKLİ ARİF HİKMET HAYATI VE EDEBİ YÖNÜ

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.