Hodlu Noksani (1922 - 1964)
 
Artvin'in Yukarı Hod (şimdiki adı Yukarı Maden) köyünde doğdu. Asıl adı İbrahim Muratoğlu'dur. Köyünde ilkokul öğrenimi gören şair babası ve ağabeyinden Arapça ve kısmen de Farsça öğrendi.
 
Yöresindeki ozanlar ve ağabeylerinin de etkileri ile daha küçük yaşat iken âşıklık geleneğine yöneldi.
Önceleri ezberlediği şiir ve türküleri söyleyen Âşık Noksani,  18 yaşlarından itibaren kendi şiirlerini de yazmaya başladı. İlk şiirlerinden ve 1940'ların 2. yarısından itibaren Noksani mahlasını kullanmaya başladı.  Şiirlerinde bireysel ve sosyal konulara değinmesinin yanında aşk ve doğa konularını da işledi. Koşma türünde başarı gösteren âşık taşlama ve övgü konulu şiirler de yazdı.
 
Kendi şiirlerini de toparladığı gibi, Sivaslı Aşık Talibi'den Hodlu Şamili ‘ye kadar pek çok şairin şiirlerini yüzlerce sayfayı bulan elyazması ve daktilo edilmiş notlar  halinde toparlamıştı.
 
Bekir Karadeniz hakkında yaptığı çalışmayı "Hodlu Noksani Yaşamı ve Şiirleri" (2000) adıyla yayımlandı.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.