1864 yılında Tovuz Bölgesinin Bozalganlı köyünde doğmuş, 1941'de ölmüştür. Küçük yaşlarından itibaren âşıklığa heves eden Bozalganlı 18-19 yaşlarında saz çalmaya başlamıştır.Bozalganlı âşıklığın dışında çiftçilikle de uğraşmıştır. Tiflis, Borçalı, Göyçe, Gazah, Şamhor, Gence gibi bölgelerde gezen Bozalganlı buralarda birçok âşıkla karşılaşmıştır. Üç yıl kadar hapisanede yatmıştır. Hapishaneden çıktıktan sonra demirci kalfalığı yapmıştır.  
 
Azerbaycan âşıkları üzerinde büyük tesiri olan  Bozalganlı  aynı zamanda  halk hikâyelerini ve masallarını  ustalıkla anlatabilen, bilhassa Köroğlu hikâyesini çok iyi bilen aynı zamanda  hikaye de tasnif edebilen musannif bir aşıktır.  "Kaçak Tanrıverdi" isimli bir  halk hikâyesi de tasnif etmiştir
 
Gerayh, goşma, güzelleme, mühemmes, tecnis, cigalı tecnis, dodak deymez, ustadname gibi şekillerde çok güzel şiirler söylemiş;  S. Vurgun, O. Sarıvelli, C. Hendan, E. Ziyatay, İ. Soltan, E. Ismayılov gibi çağdaş şairler onun şiirlerine nazire yazmışlar, o da bunlara  cevap vermiştir.Bozalganlı'nm eserlerinde Elesger ve Şemkirli Âşık Hüseyin'in tesiri vardır. Ölümünden sonra hayatı etrafında "Aşıg Hüseyin'in Tiflis Seferi" isimli bir hikâye oluşmuştur.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.