İbrahim Abdülkadir Meriçboyu
 
A. Kadir veya tam adıyla İbrahim Abdülkadir Meriçboyu (d. 1917, İstanbul - ö. 1 Mart 1985, İstanbul) 1940 kuşağı toplumcu şairleri arasında yer alan Türk şairidir. Çeviri çalışmalarıyla dünya şiirinin Türk Edebiyatında  tanınmasına da katkıda bulunmuştur.

Asıl adı İbrahim Abdülkadir Meriçboyu. 1917'de İstanbul'da doğdu. 
Ortaöğrenimini  (1933) Eyüp Ortaokulu'nda tamamladı. Asker olmak istediği için 1936' yılında Kuleli Askeri Lisesi'ne devam etmeye başladı ve Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. 1939.
Kuleli Askeri Lisesini bitirdikten sonra Ankara Harp Okulu’na başladı.  Harp Okulundayken Nazım Hikmet ’e olan hayranlığı ile dikkatleri üzerine çekiyordu.  Harp Okulunda son sınıf öğrencisi iken düşüncelerinden ötürü ve “zararlı kitaplar okudukları gerekçesiyle “okuldan atıldı.
Nazım Hikmet 'in okulda propaganda yaptığı gerekçesiyle açılan davada yargılanan şair 10 ay hüküm giydi ve askeri okuldan uzaklaştırıldı. Hapse düşen şair, hapishanede hayranı olduğu ve düşüncelerini paylaştığı şair Nazım Hikmet’le aynı cezaevinde birlikte oldu. 1940 [1].........Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png İbrahim Abdülkadir Meriçboyu Hayatı ve Şairliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.