aşık İlhami Demir ile ilgili görsel sonucu
İlhami Demir

1932-1987. Kars ili Arpaçay, Büyükperkit (şimdiki adı Büyükçatma) köyünde doğdu. Asıl adı Hamit Demir’dir. Okula gitmemiş olsa da okuma yazmayı sonradan ve askerlik yıllarında öğrendi .
Yöresinde yaygın olan Âşıklık geleneğine ilgisi küçük yaşlarda başladı. Köylerine gelip giden âşıklar dan dan âşıklık sanatını öğrenmeye gayret etti.  Genç bir delikanlı olunca âşıklık istidadını geliştirmek amacı ile Kars’a gitti Kars’taki âşıkların yanında kendini geliştirdi. Vatani görevini Kore’de yaptı.

Âşık Gülistan, Âşık Bayrami ve Âşık Deryami gibi usta âşıklara çıraklık yaparak sazını ve sözünü pekiştirmiş oldu.  Doğaçlamadaki ustalığı nedeni ile Âşıklar arasında Kara Şeytan lakabını alan İlhami demir şiir söylemede usta bir ozan olarak tanındı.

Konya Âşıkları Bayramına 1967 yılından itibaren düzenli olarak katıldı. Atışma, taşlama, hoşlama,  türkülü hikâye ( Serencam) , muamma dallarında başarılı bir halk ozanı olarak dikkat çekti. Âşıklar bayramında pek çok şair ile tanıştı. Murat Çobanoğlu, Âşık Reyhanı, Şeref Taşlıova ve Deryamı Baba, gibi hemşerileri olan âşıklarla beraber birçok kez de ödül aldı ve çeşitli dallarda da birincilikler kazandı.  Gezgin âşıklık geleneğine sahip bir ozan olarak Türkiye ve Türkiye dışındaki çeşitli şenlik ve yarışmalara davetli olarak da katıldı.  

Aynı zamanda musannif bir halk ozanı olan İlhami Demir  “Suhal ile Madina Sultan”, “Muhammet Şah ile Narmina«” ve “Kahraman Kasım ile Pakize Sultan«” adlı türkülü hikâyeleri – serencamları da “ oluşturdu.  Hayatı ve ve şiirleri  şiirleri hakkında bir çok tez hazırlandı.
Ölümünden sonra Kars Arpaçay Büyük Çatma Köyünde yapılan bir köy konağına Aşık İlhami Demir Kültür Merkezi adı verildi.
 
Aşık İlhami, Gebze’de öldü ve orada toprağa verildi.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.