İlhan Geçer - Biyografisi ve Eserleri

İLHAN GEÇER

 

d.1917 İstanbul, ö. 18 Ocak 2004 İstanbul ) Hisar dergisinin kurucularından ve Hisarcılar denilen şiir topluluğunun şairlerinden şair ve yazarımız.
 
İstanbul’da doğan şair Askerî Doktor Nafiz Bey’in oğlu­dur. Babası, askerî Doktor Nafiz Bey cephede bulunduğundan, çocukluğunu annesi Hayriye Hanımla geçirmiş Kurtuluş Savaşı yıllarının içinde büyümüştür. [1] Babasının doktor olması nedeniyle sık sık yer değiştirmek Anadolu’nun çeşitli şehirlerine taşınmak ve değişik okullarda okumak zorunda kalmıştır. İlkokulu Bandırma ve Erdek'te okuyan şair Robert Kolej’e üç yıl devam eder.
Bakırköy Bezazyan Lisesi, Yeni Lise, Gaziantep ve Yozgat liselerinde devam ettikten sonra en son Kabataş Erkek Lisesi’ne giderek bu okuldan mezun olur.   (1939) Ortaokul yıllarında başlayan şiir merakı lise yılarında ilk meyvesini vermiştir. İlk şiiri lise yıllarında iken 1934'te Vakit gazetesinin  'Gençlik Sayfası'nda” yayınlanır. [2][3]..........DEVAMI :  Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngİlhan Geçer Hayatı Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.