İmami – Âşık Ahmet İmami  
1954- 2012)
 
1954 yılında Kozan'ın Bağtepe köyünde doğdu. Asıl adı Ahmet Demir'dir. İlkokulu köyünde okudu.  Ortaokul ve İmam Hatip Lisesi'ni dışarıdan bitirdi.  11 yıl kadar Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imamlık ve Kur'an kursu öğretmenliği görevi yaptı.  İmami mahlası da buradan gelmektedir.
Ahmet Demir, küçük yaşlardan itibaren aşıklıka heves etti. İmamlık yaparken saz çalmayı  
bir Avşar kızı olan anası Körün Gızı Goca Ayşa’dan öğrendi.  Karacoğlan ve Dadaloğlu’nun şiirlerini söylüyordu.  16 yaşlarında âşık olduğu kıza şiir yazarak türkü söylemeye başladı. Aynı yörede âşıklardan Halil Karabulut'tan etkilenen Demir, Feymani, Garip Hacı, Reyhani gibi âşıklardan da etkilendi.
38 yaşında iken “demir “olan soyadını ” İmami “yaptı ve şiirlerinde "İmami" mahlasını kullanmaya başladı.  . Konya Âşıklar Bayramı'nda 'Usta Âşık' ilan edildi.  Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan yarışmalarda değişik ödüller alarak ününü pekiştirdi Özellikle Çukurova’da tanınan bir âşık oldu. Tek başına ve başka âşıklarla birlikte birçok albüm hazırladı.
Merkez Sarıçam ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde oturan Âşık imami, yeğenleri tarafından evinde ölü bulunan Âşık İmami’nin cesedinde 3 mermi yarası vardı.
Hayatı boyunca dört defa evlilik yaptı.  İlk eşinden ayrıldıktan sonra yaptığı evlilikler çok fazla uzun sürmedi . Dört eşinden  beş çocuğu dünyaya geldi. Hayatının son günlerinde maddi sıkıntıları iyice çoğaldı.  Koza Tv'de oğlu Aydost'un adını verdiği müzik ve eğlence programlarına çıkmakta olan  Aşık İmami  ” Çocuklarının nafakasını dahi ödeyemeyecek duruma gelmişti. ”
Âşık imami’nin cenazesi, Adana İdli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı ve Adana’da toprağa verildi.  2012 Aşıkimami, ”Kabak hikâyesi” ve ”Savcı beyim” gibi eserleriyle tanınmıştı.
Doğuştan yetenekli bir aşık olarak görülen Ahmet İmami  belli bir ustası olmayan kendi kendini yetiştiren, badeli aşık olarak da kendini tanıtmayan derlediği ve söylediği ağıtları ile sevilen  bir Avşar ozanıdır. 
 
Kaynaklar
  • PROF. DR. ERMAN ARTUN, ÇUKUROVALI ÂŞIK İMAMÎ’NİN* ÖLÜM DIŞI ÖĞÜTLEMELİ – KARGIŞLAMALI AĞITLARI, (Elginkan Vakfı Türk Dili ve Edebiyatı Kurultayı 2, 15-17 Nisan 2015, İstanbul)
  • https://www.derszamani.net/ahmet-asik-imami-kimdir.html
  • https://www.mynet.com/haber/yasam/asik-imami-olu-bulundu-617991-1
  • https://www.radikal.com.tr/turkiye/halk-ozani-asik-imami-oldu-1080182/
  • https://cukurovader.org.tr/?p=10158

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.