Kadı Burhaneddin
 
Kadı Burhaneddin, {d. 1345 - ö. 1398} Türk Hükümdarı ve Divan Edebiyatı şairi. Kaynaklara göre asıl ismi Burhaneddin Ahmed'dir. 1345 (hicri 755) yılında Kayseri'de dünyaya geldiği pek çok kaynağın teyit ettiği bir bilgidir. Babası Kayseri kadısı görevinde bulunmuş olan  Şemseddin Mehmed' dir. Kadı Burhaneddin’in annesi ise Selçuklu devrinin nüfuzlu şahsiyetlerinden Celaleddin Mahmud Müstevfi’nin  oğlu Abdullah Çelebi’nin kızıdır. 
Kadı Burhaneddin’in ecdadı kadılık yapmakla ünlenen bir aileden gelmektedir. Dedeleri de babası ve kendisi gibi kadılık yapmış kimselerdir. [1]Dedesi Siraceddin Süleyman bu beylikte ilk kadılık görevini yapan kişi olmuştur. Takriben H/739-M/1338-H/752-M/1351 tarihinde ölen Siraceddin Süleyman’ın kabri Kayseri’dedir ve kitabesi de hala durmaktadır.[2]............DEVAMI : Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Kadı Burhaneddin Hayatı Edebi Kişiliği Dil ve Üslup Özellikleri
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.