Kara Fazlî

(öl. 971/1564)

 
Kanûnî Sultan Süleyman  döneminin Divan Şairi ve mesnevi yazarlarındandır. Doğum yeri ve tarihi hakkında kaynaklardan edinilmiş sağlam bilgiler bulunmamaktadır. İstanbul'da doğduğu. Asıl adının Mehmed, olduğu bazı kaynaklara göre de asıl adının Ali olması gerektiği gibi İstanbullu bir saracın oğlu olduğuna dair bilgiler vardır. Fazlî. Mahlasını esmer oluşundan dolayı Kara mahlasını aldığı söylenmektedir. Babasının saraç olmasından dolayı Sarçazade[1] şeklinde hitap edildiği de söylenmektedir. İlköğreniminden sonra medreseye gitmiş, devrinin ilimlerini, tasavuffu, Arapça ve Farsçayı hocası olan müderris Üsküplü Riyâ-zî'den öğrenmiştir.
İstanbul'da bulunduğu Zati'nin yakın çevresi içerisinde bulunduğu, Zati 'in remilci dükkânında çok vakit geçirdiği ve Zati'nin dikkatini çekmeyi ve dostluğunu kazanmayı başararak saraya ve Kanuni’ye dek ulaşabildiği anlaşılmaktadır.  Fazlı'nın şairlik yeteneğinin gelişmesinde Zati’nin önemli bir yardımı olmuştur......DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngKara Fazlı ( 16. yy ) Gül ile Bülbül Mesnevisi

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.