KARAMANLI AŞIK KENZİ

Doğum yılı bilinmeyen şairin 1884 yılında öldüğünü D.Ali Gülcan bildirmişdir.  Prof.Dr. Saim Sakaoğlu ise araştırmalarında Sayın D.Ali Gülcan’ın kaynağını tahmini olarak “Konya Vilayeti Halkiyat ve Harsıyyatı”  adlı defterde olduğunu belirtmektedir. Bu kaynakta Tahminen Kenzi Hakkında aşağıdakiler yazılıdır.

“Karamanlıdır. Yaşadığı devrin en iyi şairiydi. Elinde sazıyla memleket memleket dolaşır ve âşıklarla daimi surette temas ederdi. Kısa boylu nazik bir adamdı. Sarıklı gezerdi. Karaman Kaymakamı Abdullah Bey’in himayesine mazhar olmuştu. Okuryazar değildi, fakat kulaktan intikal eden menkıbeleri, hikâyeleri söylemekte mahirdi. Tahminen 1330 senesinde vefat eyledi. Şu şiirler kendisininidir.”
Âşık Kenzi’nin asıl adı Kerim’dir.  o10 yaşında iken babası tarafından terzi yanına çırak verilir. Fakat terziliği sevememiş âşıklığa heves etmiş, hiç evlenmeyen Kenzi, Şehriban adlı kızla nişanlanmış,  nişanlısının nişanı bozmasıyla da bir daha evlenip nişanlanmamıştır.
                       Kenzi, gezgin âşıklık geleneğinin hakkını vermiş bir gezgin âşı olmuş;  bir çok âşıkla atışma, deyişme, muamma, bilmece ve yarışmalara girmiş, bir çok şiir söylemiştir.   Özellikle muammaları ile dikkat çeken Kenzi, muammaları ile geçimini sağlamaya çalışmış bir aşıktır.  
           
Kaynak: Kerim YARININELİ, Karaman’lı Aşık Kenzi, https://www.kerimusta.com/karamanli-asik-kenzi/
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.