Karamanlı Mehmet Paşa 
 
 
(d. 13 Eylul 1458, Karaman - ö. 4 Mayıs 1481, İstanbul) Fatih Sultan Mehmet zamanında 1477-1481 yılları arasında sadrazamlık yapmış şair ve Osmanlı devlet adamıdır.

Aynı zamanda devrinin önemli bir şair de olan  Nişani veya Karamani Mehmet Paşa da denilen sadrazam 13 Eylul 1458'de Karaman'da  doğmuştur. Mevlana'nın soyundan gelen Mehmet Paşa'nın babasının adı Akif Çelebi'dir ve Mevlana'nın bir kaç göbekten  torunudur. [1]Okumak için İstanbul'a gidip Veli Mahmut Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan medresede eğitim görmüş ve daha sonra medresede bir müderrisliğe kadar yükselmiştir.......DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Karamanlı Nişani Mehmet Paşa Hayatı ve Şairliği ( 15 yy )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.