Karamanlı Nizami  
 
Konya'lı Nizamî, (Nezami Konavi), veya Karamanlı Nizamî (Nezami Karamani) (ö. 1469-73?) olarak da bilinen Farsça, Arapça ve Türkçe şiirler yazan bir şairdir. 

Karamanlı Nizami hakkındaki bilgilerin yetersizliği karşısında  şiirlerini tahlili ederek ulaştığımız bazı tahmini bilgiler vardır. Bunların ışığında Nizami'nin Konya Karaman doğumlu olduğu, Karaman'da yetiştiği  babasının Karaman'da tanınmış bir vaiz olduğu şeklindedir. Elimizde hayatı  ile ilgili çok az bir bilgi vardır.     Nizami  Karaman oğulları Beyliği döneminde, muhtemelen 1435 ve 1440 arasında doğmuştur. Babası ise tanınmış bir vaiz ve Konya'da bir tarikat piri olan  Molla Veliyüddin'dir. [1]Molla Veliyüddin'in Konya'nın  tanınmış müderrislerinden birisi olduğu verilen bilgiler arasındadır.[2] Nizami'nin........ DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png  Karamanlı Nizami Hayatı ve Edebi Kişiliği 15. yy
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.