Karslı Ceyhuni( Cılavuz 1830- Tokat- 1909 )

1830 yılında, şimdiki adı Susuz olan Cılavuz?un, şimdiki adı Akdere olan Akkom köyünde doğdu. Önce köyündeki camide, daha sonra da Hasan Harakani Medresesi ve bir süre Kars’ta öğrenim gördü.

 (1877-1878) Osmanlı Rus Savaşında Kars’ın işgal edilmesiyle önce Sivas?a göçtü. Bir süre Sivas’ta yaşadıktan sonra Tokat’a yerleşti. Bu nedenle de Zileli Ceyhuni ile karıştırıldı.
 1909  öldüğü varsayılan Karslı Ceyhuni ile Zileli Ceyhuni’nin ölüm tarihlerinin de (1912) birbirine yakın olması var olan karışıklığı daha da artırmış bir çok araştırmacı Karslı Ceyhuni ile Zileli Ceyhuni’yi birbirlerine karıştırmışlardır. Daha da ötesi  Karslı araştırmacılar  bu iki aşığın aslında yalnızca Karslı Ceyhuni olduğu savunmuşlardır.

Cihani mahlasıyla da şiirler yazdığından, zaman zaman bunların ayrı kişiler olduğu yanılmasına neden olmaktadır. Hikmet Dizdaroğlu?nun yaptığı araştırmalarda Cihani ile Ceyhuni’nin aynı kişi olduğu ortaya konulmuştur. 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.