Aşıq Qasım {Şamhor, ? - Şamhor, 1919)
19. yüzyıl âşıklarından olup, Şamhor bölgesinin Garacaemirli köyünde doğmuş,  hayatının büyük bölümünü bu köyde geçiren Âşık Gasım, 1919 yılında aynı yerde vefat etmiştir.
Şemkirli Âşık Hüseyin'in çırağı olan Qasım, devrinin güçlü âşıklarımdandır. Geraylı, koşma, tecnis ve muhammes gibi dallarda şiirler söyleyen Qasım, kendisinden sonraki pek çok âşığı da tesiri altında bırakmış olan önemli bir ozandır.  Ustası  Şemkirli Aşık Hüseyin’i diğer aşıkların hepsinden üstün tutan Aşık Gasım,  diğer bir çok şiir ustalarının da izinden giden  bir aşıktır.  
Gasım,  kendinden sonra gelen âşıkları etkilemiş olan önemli âşıktır.  Âşık Qasım, benzetme, mecaz ve diğer birçok söz sanatını başarı ile uygulayan bir şairdir.  Kendisinden sonra gelen neslinden de birçok âşık yetişmiş, Gasım’ın soyundan gelen sülalenin halk arasındaki adı “ âşıklık nesli”  olan bu sülalenin soyadı Qasımov/Qasımlı  olarak devam etmektedir.
 Kaynaklar:
  • Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri II, Bakı 1984,109-112
  • Telli Saz Ustadan, Bakı 1964, 95
  • https://az.wikipedia.org/wiki/A%C5%9F%C4%B1q_Qas%C4%B1m
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10935,asiqqasimpdf.pdf?

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.