KÖROĞLU:

Köroğlu, hayatı hakkında hiçbir şey bilmediğimiz halde en meşhur Halk Ozanlarımızdan biridir. Onun kimliği ve hayatıyla ilgili hemen hiçbir sağlam belge bulunmamakta, yazılanların hepsi de tahminden ve hikâyesinde anlatılanlardan öteye gidememektedir. Üstelik şiirlerine baktığımız zamanda birden fazla Köroğlu’nun var olması gerektiği ve hayatlarının da şiirlerinin de birbirine karıştığı ortaya çıkmaktadır.

Köroğlu adlı  Halk Ozanlarından birincisi, 16. ve 17 Yüzyıl da yaşamış ve  Yeniçeri ocağından yetişen bir şairdir. 1578-1590 arasındaki Osmanlı - İran savaşlarına da katılan ordu mensubu bir  Halk Ozanıdır. Diğer bir kimliği ise bildiğimiz eşkıya Köroğlu’dur.

Ne yazık ki edebiyatımızda iki değil en az üç tane birbirlerinden çok farklı hayat yaşayan Köroğlu olmalıdır. Eşkıya, Yeniçeri ve Levent Köroğlu...

Bu üç Köroğlu'nu bir şahısta birleştirmek imkânsız olacağından en azından üç ayrı Köroğlu'nun  varlığını kabul etmek en doğru seçim olmaktadır. Fakat ihtimaldir ki dikkatli incelendiğinde edebiyatımızda Köroğlu adını veya mahlasını kullanan pek çok şair daha çıkacaktır.

Köroğlu adlı bir şairin, III. Murat zamanında (1574-1595) Osmanlı ordusuyla İran savaşlarına katıldığı (1578-1584) bilinmektedir.  Kimi araştırmacılara göre destan kahramanı olan ve “ BOLU Beyi'nden babasının intikamını almak üzere dağlara çıkan, yiğitlik ve iyilikseverliği destanlaşan isyancı Köroğlu ile şair Köroğlu halk zihninde kaynaşmış durumdadır. “[1]..........

 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.