Aşık Kul Ahmet Maraş Pazarcık 1932  1996
 
 
1932 yılında Maraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Bozlar Köyünde doğdu. Adı Ahmet Kartalkanat'tır. Babası Pazarcığın Kantarma Köyüne yerleşen Mehmet Bey, Dedesi Pazarcığın aşiret reisi Bilal Ağa, annesi Satiha Hatundur.[1]
Kul Ahmet bir yaşında babasını kaybeder ve iki kız kardeşi ile yetim kalır. Annesi de başkasıyla evlenir.
Kul Ahmet üvey baba elinde büyür ve çok acılar çekerek ilkokulu bitirir.   
 
Babasından kalan sazı öğrenmeye çalışırken köylerine uğrayan Âşık Veysel’den çok etkilenir ve âşıklığa merak sarar. En sonunda on beş yaşına iken saz çalmayı öğrenmiştir.[2] Kendi kendine çalıp söylemeye yöresinde de tanınmaya başlar. Bu sayede âşık meclislerine, köy odalarına düğün ve bayram yerlerindeki âşıklar buluşmalarına da de girmeye başlamıştır. Üvey baba baskısı yüzünden bu meclislerde tanıştığı ozanların peşine düşerek küçük yaşta gurbete çıkmak köy köy şehir şehir dolaşmak zorunda kalır.
 
Ankara’da kendisine el uzatan dostlar da bulunca memuriyet işleri dahi bulur. Devlet dairelerinde beş sene kadar memurluk yapar ve Ankara’ya yerleşir.
 
15 Haziran 1963 de annesi Satiha Hatun da vefat eder. 1963 Yılında Ali Tatlıbel Bey'in kızı Fatma ile evlenmiş sekiz yıl süren bu evlilikten Mehmet ve Kenan isminde iki oğlu olmuştur. Artık Ankara’da tanınmış bir ozandır. Televizyon ve Radyolara da çıkmaya başlar hatta ödül de kazanır.
 
Çok sevdiği eşi Fatma Hanım bir kalp hastalığına tutulmuş,  14 Haziran 1971 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde ameliyat masasında ölmüş, iki çocuğu da öksüz kalmıştır. Çaresiz bir şekilde çocuklarını Ankara Atatürk Çocuk yuvasına vermek zorunda kalır.
 
Tekrar gezmeye başlar. Âşık Veysel ile arkadaşlık yapmaya başlar. Anadolu ve Avrupa şehirlerini bir bir dolaşırlar.  Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal'ı, Şah Hatayi'yi  ve Aşık Veysel'in etkileri altında şiirler söyleyen Kul Ahmet 16 Temmuz 1996 tarihinde hayata veda ederek  Ankara Karşıyaka'da toprağa verilir. [3]
 
Türküleri çeşitli sanatçılar tarafından radyo, televizyon ve plâklarda seslendirilmiş, "Dedi ki yoh yoh" adlı türküsü en popüler şiiri olmuştur.
 
 
 
[1] https://www.turkuler.com/ozan/kulahmet.asp
[2] https://ihsanozturk.com/kul_ahmet_ahmet_kartalkanat-114.html
[3] https://www.turkuler.com/ozan/kulahmet.asp
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.