KUL MEHMET
 
16 yy Şairlerinden hayatı  hakkında elle tutulur bilgiler edinebildiğimiz yegâne halk ozanıdır. Kul Mehmet I. Ahmet devri vezirlerden Üveys Paşa’nın oğludur. Aydın bölgesinde Güzelhisar Kasabasında doğmuş ve yetişmiştir.
Bizim illerimiz Aydın illeri
Çifte çifte bülbüllüdür dalları

Dizeleri ile Aydınlı olduğunu kendisi de belirtir. Kul Mehmet’in maliye işlerine bakan yüksek bir memuriyet de elde ettiği Paşa ve Vezir rütbelerine de ulaştığı Aydın yöresinde nüfuzlu bir insan olduğu bilinmektedir. Kul Mehmet’in asıl adının Mehmet olduğu Aydın’da  vergi toplama memuru olarak görev yaparken  Mehmet Paşa olarak  tanındığı şiirlerinde ise Kul Mehmet adını kullandığı elimize ulaşan bilgiler arasındadır. 1604 yılında meydana  gelen Celali isyanlarında Paşa olduğu ve Aydın civarındaki isyanı batırmakla görevlendirildiği anlaşıl............. 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.