Kurbani Kılıç - Sarıkamış- 1923- 1996
 
1 Temmuz 1923'te, kurban Bayramı’nda Sarıkamış’ın Igdır köyünde doğmuştur. Babası İbrahim Kılıç, Anne  adı ise Adile Kılıç’tır.  Kurban bayramında doğduğu için Kurbani adı verilmiştir.  Küçük yaşta ozanlığa heveslenmiş, babasının saz ile söz ile uğraşmasına karşı çıkmasına rağmen i Kars ve Azeri ağzıyla türküler söylemiş, şiirler yazmıştır.
 
Sarıkamışta aldığı eğitimden sonra Ziraat Bankasında da görev yapmış Ankara Radyosu’nda Yurttan Sesler Programı yapan Muzaffer Sarısözen tarafından keşfedilmiştir. Âşık Kurbani,  1940’lı yılların sonunda, Sarıkamış’ın Iğdır Köyü’nde söylediği " Üç kız bir ana" adlı türküsü ile radyolara çıkmaya başlamış,  bu türküsünde yayladan dönüp de babalarını ölü bulan bir ailenin dramı anlatılmıştır.
Popüler olmasının üzerine Aşık Kurbani, ailesi ile birlikte Ankara'ya, Bahçelievler 1. Caddeye yerleşir.
Radyoevi’nde çok sevilen Aşık Kurbani’nin Muzaffer Sarısözen’le başlayan radyo yolculuğu Nida Tüfekçi’yi tanımasıyla yeni bir ivme kazanmıştır.
Radyoda bu kadar sevilince,  Ankara’ya göçen Ali Ekber Çiçek’i de Muzaffer Sarısözen ile tanıştırmış ve Ali Ekber Çiçek’in de tanınmasına vesile olmuştur.

Âşık Daimi’nin de yakın dostu olan Âşık Kurbani,  Âşık Daimi ve Ali Ekber Çiçek ile birlikte pek çok radyo programına katılır.  Kurbani Kılıç, 26 Nisan 1996 tarihinde, hayata gözlerini yummuştur. 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.