Aşık Kusuri ( D. 1779- ö. 1852 )
 
Asıl adı Ömer olan Kusûrî 1779 yılında doğmuştur. Kimi kaynaklara göre 1793 doğumludur  .[1]Kusuri’nin doğum yeri  konusundan da bazı çelişkli bilgiler bulunur Kimi kaynaklara göre Darende'nin Kızılhisar köyünde dünyaya gelmiştir. Kimi kaynaklara göre ise  Darende’nin Ayvalı Nahiyesine bağlı Kızılcaşar köyünde doğmuştur. Doğduğu köyler farklı kaynakalrada farklı yerler olarak gösterilse de Darende  ilçesi, Ayvalık Nahiyesi ve bu nahiyeye bağlı bir köyde dünyaya geldiği konusu kesinlik kazanmaktadır. Kızılhisar ile  Kızılcaşar köylerinin  aslında aynı köy olduğu da düşünülebilir.  Doğum tarihi üç dört yıllık bir sapma ile 1779 veya 1783 yılları arasında bir yıl olduğu kesinlik kazanmaktadır. 
 
 Onun ailesi  Kars yöresinden  bugünki Malatya’ nın Hekimhan ve Arguvan yöresine ;  Darende ilçesi ve  bu ilçeye bağlı  bağlı Ayvalık  nahiyesine,  bu nahiyeye bağlı Kızılcaşar köyüne gelip yerleşmiş  köken olarak Kars göçmeni bir ailenin [2] çocuğudur. ....... DEVAMI: 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.