Lebîb ( d. 1695 Diyarbakır, Ö. 1768-69 )
 
1695 yılında Diyarbakır’da doğdu. Asıl adı Hüseyin Abdulgafûr’dur.  Diyarbakırlı olduğundan Lebîb-i Âmidi, yirmi yıla yakın bir süre Diyarbakır’da müftülük yapmış olduğundan Kara Vâiz olarak da bilinir. [1]
 
Türk edebiyatında Lebib adlı çok sayıda şair tespit edilmiştir.  Diyarbakırlı olan Hüseyin Abdulgafûr Lebîb bu şairler arasında en tanınmış olanlarındandır. Sultan Ahmed devrinde İstanbul’a gelerek ilimle meşgul olduğu da bilinen Lebîb’in ama olduğu kalabalık bir aileye sahip olduğu, hayatı boyunca geçim darlığı çektiği anlaşılmaktadır.  Müftülük yaptığına göre iyi bir tahsil yaptığı tahmin edilmektedir.  Şiirlerinde Diyarbakır’da meydana gelen kimi olaylara da yer vermiş, şiirlerinde dini konulara değinmiştir.
 
Ali Paşa’ya yazdığı kasîdesinde İstanbul’da mülazımlara bağlandığını ve bu yüzden hasret çektiğini söylemesi, bir müddet eğitim için İstanbul’da bulunduğunu ve düzenli bir eğitim gördüğünü ifade etmektedir:”[2]...............Lebîb Hüseyin Abdulgafûr- Kara Vâiz- ( 18. yy )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.