LESKOFÇALI GALİP1828-1876)
 
19 Yüzyıl Divan Edebiyatı şairlerinden olan şairin asıl adı Mustafa Galip’tir.
 
Leskofçalı Galip,  Leskofça’da doğdu ve Leskofcçalı ön adını da bu yüzden almıştır.  Üsküp Valisi ismail Paşanın oğludur. Annesi ise Nişli Hafız Paşazade Mahmud Paşa'nın kızı Tulî Hanım'dır.
 
Leskofça’da özel eğitim yoluyla,   özel öğretmenlerden ders alarak Arapça ve Farsça öğrendi. Eğitim gördükten sonra babasının sürgün edilmesi ile babası ve ailesiyle Afyon’a gitti. Babasının affedilmesi ile berber ailecek İstanbul’a geldi. Çocukluğu babasının görev yaptığı Afyon ve İstanbul’da geçti.
 
1849- 1851 yılları arasında Devlet memuru oldu.  Bu yıllarda, Mithat Paşanın Tuna valiliği sırasında, Bosna Valisi Veliyettin Paşa’nın idare Meclisi Başkâtipliğinde, daha sonra da Halep mektupçuluğunda bulundu.[1] Bosna’da bulunduğu yıllarda Bosna eşrafından birisinin kızı ile evlendi. Bu evliliğinden Mehmet ve Ayşe adında iki çocuğu dünyaya geldi......DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Leskofçalı Galip Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.