Lirik gazelleri ile tanınan kadın divan şairi
 
Kazasker Moralızâde Hâmid Efendi’nin kızıdır. [1] Doğum tarihi de bilinmemektedir. Kendi şiirlerinden anlaşıldığı üzere dayısı Keçecizâde İzzet Molla’yı üstadı ve hocası olarak göstermiştir.
 
Saraya yakın bir çevrede yetişmiş olan Leylâ Hanım genç yaşta evlenmişse de “ hassas ve ince yaratılışta, hür düşünceli”  bir kadın olması nedeni ile bir hafta içinde veya daha ilk gecede kocasından ayrılmıştır.  [2]
Leylâ Hanım’ın hayatı hakkındaki ortaya çıkan detayların neredeyse hemen hepsi yazmış olduğu şiirlerinden çıkarılmaktadır.   Şiirlerinden onun saray çevresiyle ilgili olduğu, babasının ölümünden sonra maddi sıkıntılara düştüğü, bu nedenle II. Mahmud’a bir kaside yazarak yardım istediği, Esmâ Sultan’a da bu nedenle şiirler yazdığı anlaşılmaktadır.......... devamı  LEYLÂ HANIM (ö. 1847)

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.