Mehmet Çınarlı 
 
(d. 1925 - ö. 1999) 1925 yılında de doğmuş 1999 yılında Yalova depreminde göçük altında kalarak vefat etmiş olan. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Türk yazar, şair, denemeci, eleştirmen. HİSARCILAR  şiir topluluğunun kurucusudur.
 
İlkokulu Ermenek'te, ortaokulu Konya'da, liseyi Antalya 'da tamamlayan şairin babası sağlık memurluğundan emekli ve “Doktor Osman” lakaplı Osman Çınarlı’dır.[1] 1948 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra Maliye Bakanlığı'nda devlet memurluğuna başladı. Çınarlı'nın yayınlanan ilk şiiri "Antalya 'da Kış" 1937'de Antalya Gazetesi'nde çıktı.
 
Lise öğrencisi iken şiir yazmaya başlayan şairin ilk şiirleri önce Antalya Gazetesi ile Yedigün ve Yarımay gibi magazin gazetelerinde çıktı. Daha sonra fikir ve sanat dergisi Çınaraltı dergisinde yaynnlanan şiirleri ile adını duyurmaya başladı. Doğu dergisinde de şiirleri çıkmaya başlamıştı. Sonbahar adlı şiir ile üniversiteler arası açılmış bir şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı. (1948).[2]............*       Mehmet Çınarlı Hayatı Edebi Kişiliği
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.