Melikballı Qurban   XIX. Yüzyıl
 
Azerbaycan'ın Göyçay bölgesinin Melikballı köyünde doğmuş ve bu köyde yaşamış bir âşıktır. Göyçay Şirvan’ın kuzey bölümünde, Genel Kafkas sıra dağlarının eteklerinde bulunmaktadır.
Melikballı Qurban  ‘ın doğum ve ölüm tarihleri belli değildir. Lâkin birkaç elyazmamın sonundaki 1863 tarihinden aynı devirde hayatta olduğu ve yaklaşık 19. yüzyılın birinci yarısında yaşadığı anlaşılmaktadır.
 
Şiirlerinden hareketle Azeri Türkçesini iyi kullandığı ve Farsça ‘yı da bildiği bu nedenle iyi bir tahsil gördüğü , divan edebiyatının geleneklerini  iyi sayılabilecek düzeyde bildiği ve Fuzuli’nin eserlerini okuyup anlayabildiği ve Fuzuli’den de etkilendiği   ortaya çıkmaktadır.
 
Divan edebiyatı tesirinde şiirler de yazmış olmasına rağmen, koşma ve geraylı türlerinde yazdığı şiirlerinde daha da başarılıdır.  Melikballı Qurban'ın âşık şiiri üslubunda yazılmış "Şebede-yi Serapa" (Herşeyi ayıplama) ve "Vücudname"  adlı şiirlerinde hayatına dair bazı bilgiler vermiştir. Bu şiirlerinden,  anlaşıldığına göre gezzgin aşıklık geleneği içinde yaşadığı hayatının büyük blümünde bir çok seyahat yaptığı şairin Azerbaycan'ın bütün bölgelerini gezip dolaştığını, her bölge halkının huy ve durumunu iyice araştırdığını ve çağdaşı olan pek çok aşık ve sanatçı ile tanılıp dost olduğunu anlatmaktadır.
 
Gerylı ve koşmalarında mizahi unsurlara ağırlık vermiştir. . "Vücudname" adlı eserinde, dinî mistik görüşlerini de  dile getirmiştir.
 
Kaynaklar:
  • Feyzullah Kasımzade, 19. Yüzyıl Azerbaycan Edebiyatı Tarihi, Bakı, 1474, b. 68-74;
  • El Şairleri, C.l, Bakı 1936; Azerbaycan Aşıkları ve El Şairleri, C. I, Bakı 1983,270-286.
  • Azerbaycan Edebiyyah İncileri/ Bayatı, Qoşma, Tecnis, Bakı, 1988,460-461.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.