Meşkinli Mehemmed  18. Yy. Azerbaycanlı Aşık
 
Meşkinli Mehemmed ‘in 18. yüzyıl âşıklarından olduğu tahmin edilmektedir.  Halk rivayetine göre Erdebil şehri yakınındaki Meşkin kasabasında doğmuştur. Şu halde Meşkin Mehemmed Güney Azerbaycan  sahası Aşıklarındandır.Bu bilginin dışında  hayatı hakkında hemen hemen hiçbir  bilgi bulunmamaktadır.
 
Halk şiirinin koşma, herbe-zorba, muammalılarında söylediği şiirlere bakarak onun güçlü bir âşıktır. Fakat çok sayıda Mehemmed adlı aşık olduğundan onun şiirleri ile diğer Mehemmedlerin şiirleri de tam olarak ayıklanamamaktadır. 
 
Meşkinli Mehemmed’e ait olduğu sanılan ve Mehemmet mahlaslı çok az sayıda şiiri vardır. Ancak
Azerbaycan sahasında "Mehemmed" mahlaslı çok sayıda âşık olduğundan hangi şiirlerin Meşkinli Mehemmed’e ait olduğu konusu netlik kazanamamaktadır.  Çok sayıda Mehemmed mahlaslı âşık olduğundan bu şairlerin şiirleri bir birlerine karışmaktadır. 
 
Kaynak:
Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri I, Bakı 1983,197-200
 https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10905,meskinlimehemmedpdf.pdf?0
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.