Aşık Meydani  ( 1942
 
Asıl adı İsmi İdris Eroğlu'dur. 1942 yılında, Sivas'ın Gemerek ilçesinin Küçük Tuzhisar köyünde doğmuştur.  Fakir bir ailenin çocuğu olup küçük yaşta çobanlığa başlayan Meydani fakirliği yüzünden okula da gidememiştir.  Okumayı ve yazmayı dışarıdan ve daha ziyade askerlik yıllarında Ali Okulundan öğrenmemiştir. Gördüğü bir rüyanın etkisiyle âşıklığa başladığını söyleyen Eroğlu, babasının yakın arkadaşı olan Âşık Veysel’den etkilenerek 17 yaşında âşıklığa başlar.
Âşık Veysel'den dersler almış olan Meydani, Askerlik dönüşünde bir süre Âşık Veysel ile de dolaşmıştır.  
 
Âşık Veysel’in de etkisi ile Âşıklık yaparak geçimini sağlayan Meydani, 1973 yılında ilk kez katıldığı Türkiye Aşıklar Bayramı'nda "Okul" konulu şiiriyle ilk ödülünü kazanır ve ün yapmaya da başlar.  Böylece Âşık bayramları ve festivallere katılmaya başlar ve birçok ödül de alır.  . 
 
Meydanî, 1981 yılında Kayseri'de "Âşıklar Çay Ocağı"nı açmış, Kayseri Kültür Müdürlüğü'nün yardımları ile 1983 yılında"T.C.Kültür Bakanlığı Halk Âşıkları Toplantı ve Gösteri Yeri"nin faaliyete
Geçirilmesini sağlamıştır. " Açtığı bu kahvehane ve gösteri yeri sayesinde Kayseri’den genç ozanların bir araya gelmesin sağlamış ozan geleneğinin yaşatılmasında etkili olmuştur.
 
Aşık Meydanî Kültür ve Sanat Vakfı  ile  birçok etkinlikler  düzenlemiş, a âşıklık geleneğinin  yaşamasına ve sonraki nesillere  aktarılmasına hizmet etmeye çalışmıştır.
"Kayseri Geleneksel Âşıklar Bayramı"nı ve "Geleneksel Ramazan Geceleri Âşıklar Şöleni"ni organize etmiştir.
 
Fransa’dan Anatolie Culture Center ve İspanya’dan Malaga Konservatuarı ortaklığında yürüttüğü, "Avrupa ile Türkiye arasında Kültür Köprüleri Projesi’ kapsamında, Âşık Meydanî’nin "Gönül, dil ve tel’in aşkı" adlı şiir kitabı Fransızcaya çevrilmiş, Fransa’da öğrencileri ile birlikte bir dizi konser vermiştir.
ASIK MEYDANI KÜLTÜR VE SANAT VAKFI Adres : GAVRANOGLU MAHALLESI TAVLUSUN CADDESI MAIDE IS MERKEZI ALTI
 
Âşık Meydani’nn hayatı ve şiirleri hakkında Bayram Durbilmez bir çalışma yapmış ve yayınlamıştır. (Âşık Meydânî: Hayatı - Sanatı - Şiirlerinden Örnekler2000)
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.